W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ostatni dzwonek!!! Dołącz do ZS nr 1 w Koluszkach

szkołą pozytywnego wyboru

GALERIA

Dnia 26 maja tego roku zakończył się dwutygodniowy pobyt w Grecji grupy uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Koluszkach. Wyjazd został sfinansowany ze środków programu ERASMUS - trzydzieścioro informatyków, elektryków i mechaników pojazdów samochodowych brało udział w szkoleniach i praktykach zawodowych, organizowanych przez greckie centra kształcenia i zakłady pracy.

Korzyści, jakie odniosła młodzież uczestnicząca w projekcie, to przede wszystkim: codzienne przełamywanie barier w kontaktach z osobami innej narodowości, doskonalenie posługiwania się językiem angielskim na płaszczyźnie zawodowej i w sytuacjach dnia codziennego (w sklepie, w restauracji), poszerzenie wiedzy i umiejętności poprzez kontakty z fachowcami-praktykami oraz nauczycielami przekazującymi wiedzę, wykraczającą poza szkolne programy nauczania. Elektrycy dokonywali chociażby napraw maszyn i urządzeń elektrycznych, podczas gdy zajęcia szkolne uczą tylko ich podłączania. Natomiast informatycy poznali aplikacje pozwalające naprawiać zdalnie komputery przy pomocy smartfonu.

W „Centrum Innowacji” w miejscowości Larissa uczniowie kształcący się w zwodzie informatyk mogli spróbować swoich sił w projektowaniu obiektów 3D oraz zapoznali się z prezentacjami multimedialnymi, które przybliżyły im historię i kulturę Grecji. Podczas wizyt w pobliskich przedsiębiorstwach: mleczarni i tłoczni oliwy, młodzież obserwowała procesy technologiczne produkcji tradycyjnych greckich towarów „eksportowych” - oliwy i sera „feta”.

Program pobytu przewidywał także zwiedzanie atrakcji turystycznych w czasie krótszych i dłuższych wycieczek. Te krótsze odbywały się popołudniami w dni powszednie. W trakcie pierwszego tygodnia uczniowie podziwiali malowniczy wąwóz w masywie Olimpu – Enipeas, którego główną atrakcją są kaskady zwane „wannami Afrodyty” oraz miasteczko Litochoro, będące „bramą” dla turystów wyprawiających się na „górę bogów”.

W drugim tygodniu, w poniedziałek wyprawili się do Starego Pantalejmonu - uroczej wioski z tradycyjną grecką zabudową, leżącej na zboczu góry. Zwiedzili ruiny zamku Platamonas, który strzegł w dawnych czasach całej okolicy przed piratami. A potem nieużywaną linią kolejową przeszli do miasteczka o tej samej nazwie. We środę czekała wszystkich wyprawa do nieodległych Salonik. - Najpierw był bulwar z pomnikiem Aleksandra Wielkiego i Białą Wieżą, potem rejs statkiem wycieczkowym po Zatoce Termajskiej. Następnie spacer w sąsiedztwie pozostałości budowli z czasów rzymskich i bizantyjskich, zwiedzenie cerkwi Haga Sophia i wyprawa pod pomnik polskiego i greckiego bohatera z czasów II wojny światowej Jerzego Iwanowa-Szajnowicza.

Największe atrakcje czekały na młodzież w trakcie weekendu 20 i 21 maja. W sobotę popłynęli statkiem na dobrze znaną fanom filmu „Mamma Mia!” wyspę Skiathos. Tam podziwiali wspaniałe krajobrazy i odpoczęli na jednej z przepięknych piaszczystych plaż – Koukounaries. W niedzielę zwiedzili osławione Meteory – skalne ostańce zwieńczone malowniczymi klasztorami, uznawanymi za drugi po ateńskim Akropolu skarb dziedzictwa kulturowego Grecji. Podziw uczniów wzbudzały zarówno budowle wzniesione przez cierpliwych mnichów, jak i „dzieła rąk Bożych” - monumentalne skały górujące nad Równiną Tesalską.

Swoja specyfikę miała także miejscowość Skotina Paralia, w której grupa uczniów była zakwaterowana. Skotina znaczy dosłownie „ciemność”. Nazwa wzięła się stąd, że zmierzch zapadał tam wcześniej, niż w sąsiednich miasteczkach. Winien temu był cień pobliskiego Olimpu. Skotina leży u podnóża góry, na wąskim pasie płaskiego terenu pomiędzy brzegiem Morza Egejskiego a dominującym nad okolicą groźnym masywem. Większość zabudowań to infrastruktura turystyczna, ale, obok hoteli w różnym standardzie, są tam całe zamknięte kwartały z pięknymi willami do wynajęcia. Budynki stoją wśród ogromnych drzew starego lasu: klonów, platanów, lip i pinii.

Hotel „Sintrivanis”, który młodzież ze szkoły z ulicy Wigury dzieliła z grupą uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Brzezin, leży 200m od plaży. W obrębie obiektu znajduje się basen i boisko do siatkówki. W czasie wolnym od zajęć zawodowych i wycieczek młodzież kąpała się w basenie lub morzu, grała w piłkę, chodziła na spacery po okolicy lub brała udział w zajęciach integracyjnych (różnego rodzaju konkursach, dyskotece itp...).

Na Riwierę Olimpijską uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Koluszkach powrócili po dłuższej przerwie, spowodowanej przez pandemię COVID – 19. Projekty edukacyjne, podobne do realizowanego obecnie: „TICKET TO THE FUTURE – PRAKTYKI ZAWODOWE W GRECJI”, miały miejsce w latach 2018 i 2019.

Copyright © 2024 Zespół Szkół nr 1 w Koluszkach Rights Reserved.