W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ostatni dzwonek!!! Dołącz do ZS nr 1 w Koluszkach

szkołą pozytywnego wyboru

Czworo uczniów ZSP 1 w Koluszkach pod opieką dyrektora Krzysztofa Serwy w dniach 1 – 7.kwietnia br. przebywało w Denizli w Turcji  w ramach projektu: "Healthy Youth Academy", sfinansowanego ze środków programu ERASMUS+ . To już drugi w tym roku szkolnym projekt unijny realizowany za granicą przez młodzież kształcącą się w ZSP Nr 1 w Koluszkach. Dzięki stowarzyszeniu SZTUKATER dwie uczennice III klasy Branżowej Szkoły I stopnia i dwóch uczniów III klasy technikum współrealizowało projekt dotyczący zdrowia i profilaktyki zdrowotnej z młodzieżą z takich części świata jak: Hiszpania,  Litwa, Bułgaria oraz  Turcja.

Przez cały tydzień pobytu w Turcji uczniowie wspólnie z całą grupą projektu uczestniczyli w wykładach, podczas których poruszone zostały tematy: „Związek dwóch osób - co to znaczy”,  czy  „Punkt widzenia i postrzegania obu płci”. Wysłuchali prezentacji pani profesor z wydziału spraw żywieniowych z uniwersytetu w Turcji poświęconej zdrowemu trybowi życia. Wzięli udział w spotkaniu z profesorem psychiatrii, który  opowiedział  wiele ciekawych rzeczy na temat budowy mózgu i udzielił rad dotyczących  poprawy stanu zdrowia psychicznego. Grupa młodzieży z ZSP Nr 1 w Koluszkach też wygłosiła wykład na temat zdrowia seksualnego młodych ludzi.

Podczas pobytu w Turcji młodzież miała okazję zwiedzić też wiele ciekawych miejsc. Udała się do pięknego starego miasta Laodikeia, gdzie wznosiły się niegdyś świątynie Ateny i Zeusa.. Zobaczyła, jak zbudowane były stare amfiteatry.  W Denizli zwiedziła muzeum historyczne poświęcone tureckim bohaterom narodowym i zabytkom z czasów wojennych. Uczestnicy projektu wspinali  się też na Pamukkale, gdzie niegdyś znajdowało się  miasto Hierapolis. Zwiedzili stare budowle wzniesione w III w. n.e, m. in.  ogromny grecki teatr.

Ciekawym doświadczeniem był udział w wieczorze kulturowym, podczas którego uczestnicy projektu prezentowali zwyczaje, potrawy , tańce swoich krajów.

To tylko kilka z wielu atrakcji przygotowanych przez Turków - gospodarzy projektu. W czasie pobytu był również czas na świetną zabawę, wymianę poglądów i doświadczeń, a przede wszystkim zawarcie nowych znajomości. W efekcie realizacji projektu europejskiego uczniowie wykształcili postawę otwartości na inną kulturę, przełamali  barierę  komunikowania się w języku obcym. Ponadto  zdobyli certyfikaty potwierdzające  udział w zagranicznej praktyce.

Copyright © 2024 Zespół Szkół nr 1 w Koluszkach Rights Reserved.