W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ostatni dzwonek!!! Dołącz do ZS nr 1 w Koluszkach

szkołą pozytywnego wyboru

 

 

Mam na imię Mateusz i od pewnego czasu jestem DJ'em.  Co takiego fascynującego i wciągającego jest w tym zawodzie? To jedno z  wielu pytań, które zadają mi ludzie i na które ja sam staram się odpowiedzieć.

Zgodnie z definicją znalezioną na jednym z portali discjockey, to osoba zajmująca się dobieraniem lub odtwarzaniem oraz miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną podczas swojego występu, łącząc ze sobą różne utwory, dodając efekty dźwiękowe, semple, utwory typu a capella. Discjockey posługuje się również skreczem. To wszystko prawda, ale DJ musi mieć jeszcze pasję. Mój ojciec niegdyś należał do zespołu muzycznego. Grał na perkusji i był w tym naprawdę dobry. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy to po nim odziedziczyłem muzykalność i wrodzoną chęć do obsługi instrumentów, lecz faktem jest, że od zawsze ciągnęło mnie do grania. Jednakże mając do wyboru perkusję i konsolę, zdecydowanie wybrałem to drugie.

Wybór konsoli DJ'a okazał się być dla mnie najtrafniejszy. Przekazywanie dobrej energii publiczności, rozbawianie jej,  to zajęcie w sam raz dla mnie. Moja praca daje mi dużo satysfakcji. Dzięki niej mam pieniądze, ale też dobrą zabawę. Łączę przyjemne z pożytecznym.

Jaki powinien być dobry DJ? Nauczyłem się tego z upływem czasu, choć część cech mam już w sobie od dawna, np. poczucie rytmu. DJ powinien posiadać umiejętność dobierania właściwego repertuaru. Winien mieć szeroki zakres wiedzy muzycznej. Jego obowiązkiem jest znajomość  aktualnych trendów muzycznych, struktury odtwarzanych utworów. DJ powinien sprawować kontrolę nad dźwiękiem za pomocą sprzętu i umieć dopasować tempo dwóch lub więcej utworów, tzw. beatmatching ( umiejętne zwalnianie lub przyspieszanie utworu, aby jego tempo zgadzało się z tempem poprzedniego). Jego zadaniem jest też poprawnie odczytać panujący na parkiecie nastrój i odpowiednio zareagować na potrzeby publiczności.

Praca DJ'a nie jest łatwa. Muszę się cały czas uczyć, poznawać nowe programy komputerowe, m.in. do miksowania muzyki czy sterowania światłem na parkiecie. Podczas prowadzenia imprezy zobowiązany jestem schować do kieszeni zły nastrój, nie mogę okazywać zmęczenia czy poirytowania. Mimo wszystko lubię, to, co robię. Nie jestem jeszcze profesjonalistą, lecz cały czas się rozwijam. Zostałem DJ'em nie tylko dla pieniędzy, dobrej zabawy, czy możliwości zawarcia nowych znajomości. Ja po prostu to czuję. Nawet jeśli  nie uda mi się zrobić kariery zawodowej w tym kierunku, to i tak zawód DJ'a zostanie na zawsze moją pasją.

Copyright © 2024 Zespół Szkół nr 1 w Koluszkach Rights Reserved.