W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ostatni dzwonek!!! Dołącz do ZS nr 1 w Koluszkach

szkołą pozytywnego wyboru

GALERIA

19 grudnia 2019r. odbyła się premiera przedstawienia wigilijnego, wg autorskiego scenariusza oraz w reżyserii pedagoga szkolnego, Pani Marzeny Tkaczyńskiej.

Spektakl nosi tytuł „Nowy” a Jego tematem jest pojawienie się Zbawiciela, tytułowego Nowego w szkole średniej. W toku narracji poznajemy od podszewki,  życie młodych ludzi, ich problemy rodzinne, uwikłanie w przemoc, osamotnienie, brak sensu i celu, a także zafałszowany obraz Świąt Bożego Narodzenia jako okazji jedynie do „dostania kasy”, „imprezy” czy irytujących odwiedzin krewnych. W pewnym momencie z ust jednej z uczennic pada jednoznaczne pytanie: „Bo po co są święta?”, które to najdobitniej pokazuje współczesne zagubienie i kryzys wartości młodego człowieka.

Gdy okazuje się, że w szkolnej rzeczywistości pojawi się nowy uczeń, który głosi ideę szacunku i miłości, młodzież przyjmuje Go z dezaprobatą, jako outsidera i dziwaka, zaś grupa szkolnego gangu, pod wodzą Lucjusza (nawiązanie do imienia Lucyfer i biblijnego pojedynku Jezusa z Szatanem), próbuje Go sobie podporządkować, używając argumentów siły i pieniądza. Poddają się, gdy zaczynają rozumieć, że mają do czynienia z kimś, kto odmieni ich życie. Nie są bowiem straceni, a Nowy pokazuje im, że nie zamyka się na ludzi, którzy robią złe rzeczy, bo każdy z nich jest tak samo wartościowy, każdy jest samotny i został kiedyś skrzywdzony, każdy potrzebuje nadziei i miłości w swoim życiu.

Tytułowy Nowy to Ktoś, kto może zmienić życie każdego, Ktoś, kogo nie raz spotykamy w swoim życiu, a jednak często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest, jak wartościowy, jak wiele złych rzeczy może „odczarować”, uratować i zmienić.

Najważniejszym przesłaniem Nowego jest, byśmy nie przespali życia, nie przeoczyli dawanych nam szans i otworzyli się na cud, jakim będzie dla nas zawsze drugi człowiek.

Oby ten cud zagościł w każdym domu, nie tylko w nadchodzące Święta!

Copyright © 2024 Zespół Szkół nr 1 w Koluszkach Rights Reserved.