W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ostatni dzwonek!!! Dołącz do ZS nr 1 w Koluszkach

szkołą pozytywnego wyboru

GALERIA

W piątek 13 grudnia 2019 r. dziesięciu przedstawicieli klas pierwszych (1 TI i 1TE) uczestniczyło w lekcji pokazowej „Fizyka na śniadanie” na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej.

Wykłady wraz z pokazami poprowadził nauczyciel akademicki Jerzy Krysiak. Zaplanowane spotkanie trwało aż dwie godziny.

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem przyswajali sobie wiedzę dotyczącą różnych zagadnień fizyki. Na początku była mechanika (stan równowagi, drgania, fale, hydrostatyka mechaniczna, napięcie powierzchniowe, Prawo Pascala i Archimedesa), następne prelegent przeszedł do optyki geometrycznej (współczynnik załamania światła, soczewki) i skończył na zagadnieniach dotyczących elektryczności (elektryczność statyczna, różnica potencjałów między metalami).

Najciekawszym elementem były oczywiście pokazy, jak za pomocą przedmiotów i niektórych produktów spożywczych, można wykonać ciekawe doświadczenia, ilustrujące w przystępny sposób  trudne do zrozumienia zjawiska fizyczne.

       A oto przykłady: 

1)      Jak postawić jajko w pionie.

2)      Czy jajko może pływać.

3)      Jak włożyć całe jajko do butelki bez użycia rąk.

4)      Jak doprowadzić do „znikania przedmiotów” w kuchni.

5)      Wydobywanie dźwięków w wypełnionych wodą naczyniach.

6)      Nurek Kartezjusza.

7)      Waza Chińska.

8)      Jak przy pomocy cytryny zasilić prądem elektroniczny zegar.

 

Najważniejszą rzeczą, która utkwiła nam w pamięci, jest to, że bezpiecznie będziemy mogli wykonać wszystkie przeprowadzone ćwiczenia w warunkach domowych. Będziemy mogli zabawić się w „domowego iluzjonistę”.

 

Copyright © 2024 Zespół Szkół nr 1 w Koluszkach Rights Reserved.