W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ostatni dzwonek!!! Dołącz do ZS nr 1 w Koluszkach

szkołą pozytywnego wyboru

GALERIA

Weekend  upłynął uczestnikom projektu „My way, My future – uczniowskie praktyki w Grecji” pod hasłem wycieczek. W sobotę 9 listopada młodzież wraz z opiekunami zwiedziła perełki Grecji- Meteory- klasztory w chmurach. Po przejechaniu nizinnych terenów Tesalii ukazał  się im  jeden z najpiękniejszych i najbardziej zadziwiających zakątków świata "Meteora"  czyli z greckiego " zawieszone w powietrzu". Bez wątpienia to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc, jakie młodzież miała  okazję widzieć w Grecji. Górujące nad otoczeniem, często niedostępne skały wydają się być idealnym miejscem na pustelnię. Już w X wieku pojawiły się tu prawosławne wspólnoty religijne cenobitów i eremitów. Najbardziej znany Monastyr Magalo Meteoro (Wielkiego Meteora) został założony na początku XIV w. przez św. Atanazego. Obecnie funkcjonuje w pobliżu Kalambaka 6 klasztorów, gdzie do każdego z nich dojść można po kamiennych schodach wykutych w skale. Duże wrażenie zrobiło na zwiedzających odwiedzenie Meteoru św. Warlaama, gdzie można zobaczyć  liczne ikony i poznać życie klasztorne mnichów i mniszek.

W niedzielę  10 listopada uczestnicy projektu  wzięli udział  w pokazach lotniczych w miejscowości Larisa z okazji Święta Lotnictwa  Wojskowego. Gospodarze udostępnili do zwiedzania liczne hangary z eksponatami ( min. Silniki do F-16, rakiety typu pow-pow, działka OPL-ot). Następnie odbyły się pokazy lotnicze drona i akrobacji lotniczych w wykonaniu pilota samolotu F-16. Nieliczni z uczestników  mieli możliwość lotu awionetką nad płytą lotniska.

                W godzinach popołudniowych uczniowie  zwiedzili   ruiny XI- wiecznego zamku i osady Platamonas, gdzie znajduje się starożytny ryneczek i prawosławny kościół. Każdy z nas ma swój ulubiony zakątek na ziemi, do którego lubi powracać z ogromnym sentymentem.  Magicznym miejscem wszystkich uczniów przebywających w Grecji od dzisiaj jest miejscowość Pantaleimon Stary, gdzie Morze Egejskie spotyka się z górami Olimpu, gdzie również szelest liści ze starych platanów „opowiada” prastare dzieje o burzliwej historii owych miejsc. W stylowych restauracjach schronionych  w cieniu ogromnych platanów młodzież mogła skorzystać z greckich smakołyków, wypić kawę, w  sklepikach zaopatrzyć się w pamiątki.

Copyright © 2024 Zespół Szkół nr 1 w Koluszkach Rights Reserved.