W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ostatni dzwonek!!! Dołącz do ZS nr 1 w Koluszkach

szkołą pozytywnego wyboru

GALERIA

          W dniu 4 października 2019 roku w ZS nr 1 w Koluszkach w ramach nawiązanej współpracy z firmą PROCAD odbyło się szkolenie z podstaw programowania mikrokontrolerów - ARDUINO. Było ono przeprowadzone dzięki zakupieniu przez wyżej wymienioną firmę podzespołów elektronicznych, a przeprowadzili je Michał Bryksa oraz Anna Pabiniak – Miazek.

            Celem szkolenia była nauka programowania mikrokontrolerów oraz zastosowanie ich do projektowania, a także do wykonywania instalacji inteligentnych oraz układów sterowania urządzeniami przemysłowymi.

                        ARDUINO skupia się na programowaniu, w związku z tym na szkoleniu były omawiane jego podstawy, takie jak: funkcje, warunki czy pętle. Mówiąc w skrócie ARDUINO to moduły z mikrokontrolerami, które w bardzo łatwy sposób można programować z wykorzystaniem bibliotek, w języku zbliżonym do C/C++. Zaletami powyższego programowania jest to, że aby zaprogramować swój układ nie wymagana jest znajomość rejestrów mikrokontrolera. Ponadto mamy ogromną ilość gotowych rozwiązań, niezliczoną ilość odmian płytek oraz rozszerzeń.

            Podczas szkolenia korzystaliśmy z płytki ARDUINO UNO z 8 bitowym kontrolerem pracującym przy częstotliwości 16 MHz. Oznacza to, że mikrokontroler jest w stanie wykonać 16 milionów operacji na sekundę.

A zatem uczniowie zdobyli umiejętność przykładowego sygnalizowania informacji poprzez odpowiednio zaprogramowane diody LED. Ponadto mieli możliwości poznania sposobów komunikacji ARDUINO z komputerem.

            W przyszłości planowane są szkolenia, dzięki którym uczniowie będą mogli sterować silnikami oraz poznają funkcjonowanie czujników. Efektem finalnym przewidzianego cyklu szkoleń będzie zbudowanie i zaprogramowanie urządzenia, które będzie zbierało informacje z otoczenia (czujniki), następnie przetworzy je, wykona pewne akcje (silniki) oraz skomunikuje się z użytkownikiem (diody, wyświetlacz, komputer).

            Współczesny świat często wykorzystuje możliwości projektowania i programowania różnego rodzaju urządzeń, które ułatwiają egzystencję. Zarówno przedmioty codziennego użytku jak i gałęzie przemysłu w swoich rozwiązaniach stosują płytki sterujące ARDUINO.             Elektronika oraz informatyka w dzisiejszym świecie, gdzie obecna jest komputeryzacja różnych dziedzin, to nie tylko oprogramowanie komputerowe, ale przede wszystkim szereg dziedzin powiązanych np. różnego rodzaju sterowniki wykorzystywane w elektryce. Poprzez to szkolenie chcieliśmy właśnie tę zasadę i współzależność uświadomić naszym uczniom, by kształcąc się zawodowo, mieli świadomość zazębiania się obszarów rozmaitych dziedzin techniki.

A.    Pabiniak - Miazek

Copyright © 2024 Zespół Szkół nr 1 w Koluszkach Rights Reserved.