W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ostatni dzwonek!!! Dołącz do ZS nr 1 w Koluszkach

szkołą pozytywnego wyboru

GALERIA 

20  maja 2019 r. kolejna grupa młodzieży z  naszej szkoły pojechała do Turcji. W malowniczym miasteczku Enez, nad samym morzem  czworo uczniów z pierwszej i drugiej klasy technikum (Mateusz Ludwiczak, Malwina Lesiak, Kuba Dzierżanowski, Natalia Heleniak) wraz z liderem Panem Jarosławem Sobieszkiem miało przyjemność przez 6 dni uczestniczyć w projekcie „Dragons are here” realizowanym w ramach programu Erasmus +. Wyjazd udało się zorganizować  dzięki współpracy szkoły ze stowarzyszeniem Sztukater. W projekcie oprócz uczniów z Polski uczestniczyli również młodzi ludzie m. in. z Egiptu, Estonii, Grecji.

Pierwszego dnia  w Turcji młodzież wzięła udział w zajęciach mających na celu integrację  i wzajemne poznanie się uczestników z różnych stron świata. W kolejnych dniach wszyscy beneficjenci projektu  zostali podzieleni na międzynarodowe grupy i musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami. Tworzyli flagę i historię odnoszącą się do nazwy grupy,  odnajdowali imiona uczestników projektu w nazwie swojego imienia. Najwięcej zadań dotyczyło mitologii greckiej. Każda grupa   dostała nazwę postaci mitologicznej i musiała ją w niekonwencjonalny sposób zaprezentować. Innym razem trzeba było stworzyć wymyśloną krainę mitologiczną. Gdy skończyły się zajęcia na temat mitologii,  przyszedł czas na lekcje związane z literaturą fantastyczną i fantasy. Młodzież uczestniczyła w  wykładach z Kutlukhan Kutlu, który przetłumaczył na język turecki „Harrego Pottera” . Tłumacz opowiadał  o  książce, o jej głównych bohaterach. Poruszał też inne tematy literackie, związane np. z dziełem pt.   „Gra o Tron” .  Prowadził z uczestnikami projektu konwersację na temat  preferencji czytelniczych wśród młodych ludzi.

W piątek została zorganizowana  wycieczka do Enez. Tam beneficjenci projektu mieli kolejną misję do spełnienia. Zostali podzieleni tym razem na grupy narodowe, a ich zadaniem było znalezienie według wskazówek sześciu najważniejszych  punktów w mieście. Również w  piątek odbył się   dzień kulturowy, podczas którego wszyscy uczestnicy projektu zaprezentowali rodzime   tradycje i potrawy. Po degustacji wszystkich przysmaków z różnych stron świata zaczęła się dyskoteka. W sobotę nastąpiło podsumowanie zajęć  oraz całego pobytu w Turcji.

Dzięki wyjazdowi do Turcji uczniowie ZSP Nr w Koluszkach przełamali  barierę  komunikowania się w języku obcym, zawarli nowe znajomości, poszerzyli wiedzę na temat obyczajów panujących w innych krajach.

Jeszcze nie opadły emocje po dwóch wyprawach do Turcji, a już kolejna grupa młodzieży przygotowuję się do realizacji projektu  Be on your way tym razem w Rumunii.

 

Copyright © 2024 Zespół Szkół nr 1 w Koluszkach Rights Reserved.